Okres zimowy to ciężki czas zarówno do pracowników zewnętrznych jak i dla pracodawców, którzy muszą zapewnić możliwie jak najbardziej komfortowe i bezpieczne warunki pracy. Ważne jest, aby pracownicy wykonujący swoje obowiązki na świeżym powietrzu w okresie zimowym posiadali ciepłe i wygodne ubrania robocze, które zwiększą komfort termiczny podczas, gdy temperatura znacznie spada. Sklep i hurtownia Optimum BHP przygotował specjalną ofertę na ubrania robocze ocieplane, w której każdy klient, niezależnie od tego na jakie zagrożenia jest narażony, będzie w stanie wybrać coś dla siebie. Skoro o tym już mowa, warto zaznaczyć, że charakter naszej pracy ma duży wpływ na to jakie zasady BHP będą obowiązywać dlatego przed przystąpieniem do wykonywania powierzonych zadań dobrze jest wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby zminimalizować ryzyko wypadków. Dowiemy się z nich, że to po stronie pracodawcy leży obowiązek zaopatrzenia swoich pracowników w odpowiednią odzież bhp chroniącą przed wiatrem, chłodem i wilgocią. Co więcej, obowiązkiem pracodawcy jest również zapewnienie ciepłych napojów i posiłków regeneracyjnych pracownikom wykonującym swoje obowiązki w temperaturze poniżej 10oC co dodatkowo powinno być zawarte w regulaminie pracy stworzonym przy współpracy z osobami reprezentującymi pracowników czy też z związkami zawodowymi. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że posiłek regeneracyjny należy się pracownikom fizycznym, który podczas wykonywana swoich zadań w okresie od 1 listopada do 31 marca, narażeni są na wysoki wydatek energetyczny w ciągu dnia pracy, który w przypadku kobiet przekracza 1000 kcal, natomiast w przypadku mężczyzn 1500 kcal. Z tego też powodu posiłek regeneracyjny powinien dostarczyć około 1000 kcal z czego połowę będą stanowić węglowodany, ok. 30-35% tłuszcze, natomiast pozostałą część białka. W przypadku, kiedy pracodawca nie jest w stanie wydać takich posiłków ma on obowiązek albo zorganizować miejsce w którym pracownicy będą mogli samodzielne sobie je przygotować jednak z produktów, które dostarczy pracodawca, albo może również wyznaczyć punkty gastronomiczne, w których pracownik będzie się mógł stołować. Pomimo, iż jest to obowiązek pracodawcy nie może on w zamian za to wypłacić swoim pracownikom ekwiwalentu pieniężnego o czym warto pamiętać. Kolejną ważna kwestią o której nie może zapomnieć pracodawca jest wyznaczenie pomieszczenia o temperaturze co najmniej 16oC, w którym pracownik będzie mieć możliwość przebrania się i ogrzania. Takie pomieszczenie powinno mieć powierzchnię minimum 8m2 przy czym jeżeli mamy do czynienia z większą grupą osób  na jednego pracownika nie może przypadać mniej niż 0.1m2, a samo pomieszczenie musi być wykonane zgodnie z obowiązującymi zasadami np. w sprawie ochrony przeciwpożarowej.

Strój ochronny do pracy zimą – czym powinny się charakteryzować poszczególne elementy uniformu zimowego?

Przede wszystkim warto jest zaopatrzyć się w odpowiednie buty zimowe, które nie tylko będą chronić nas przed możliwymi urazami stopy czy poślizgnięciem się ale również zapewnią wysoką izolację od zimna, doskonałą przyczepność oraz będą wodoodporne. Nieodłącznym elementem będzie także kurtka robocza ocieplana, która nie będzie ograniczać swobody naszych ruchów, a przy tym cechować się będzie dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne takie jak rozdarcia czy przetarcia. Podobnie sprawa wygląda jeżeli chodzi o spodnie bhp zimowe, które mogą wystąpić w wersji do pasa lub tzw. ogrodniczek czyli spodni z szelkami z możliwości regulacji długości. Świetnym rozwiązaniem może okazać się kombinezon ochronny zimowy, który sprawdzi się wśród pracowników służb porządkowych, budowlańców, mechaników czy geodetów zapewniając wysoki poziom ciepła dzięki temu, że jest jednoczęściowym strojem ochronnym dlatego nie będzie w nich żadnych szczelin, które mogą występować np. w przypadku połączenia kurtki i spodni podczas schylania się. W okresie zimowym duże zapotrzebowanie występuje również na bieliznę termoaktywną, której zadaniem jest utrzymanie stałej termoregulacji ciała przy jednoczesnym zapewnieniu swobody ruchów. W trosce o dłonie użytkownika warto jest sięgnąć po wytrzymałe rękawice robocze ocieplane, natomiast jeżeli chodzi o głowę niezbędne mogą okazać się czapki ocieplane lub jeśli środowisko naszej pracy tego wymaga kaski robocze. Przy tej okazji warto wspomnieć, że pracownik ma prawo odmówić wykonywania swoich obowiązków w momencie kiedy pracodawca nie zapewni mu odpowiedniego stroju roboczego do pracy w warunkach zimowym na otwartej przestrzeni.

Popularna czynność w okresie zimowym – odśnieżanie dachów, Kto może to wykonywać?

Do odśnieżania dachu może zostać dopuszczona wyłącznie osoba, która nie posiada żadnych przeciwskazań do pracy na wysokościach co musi być potwierdzone stosownym orzeczeniem lekarskim, którego ważność nie wygasła. Pracownik mający za zadanie odśnieżenie dachu musi mieć świadomość ryzyka jakie niesie za sobą taka praca oraz przejść odpowiednie szkolenie. Pracodawca w tym przypadku jest zobowiązany zaopatrzyć go we wszelkie środki ochrony przed upadkiem takie jak zestaw asekuracyjny, kask roboczy czy obuwie antypoślizgowe. Pamiętajmy również o odpowiednim oznakowaniu miejsca w którym może wystąpić ryzyko nie tylko w postaci spadającego lodu czy śniegu, ale również wykorzystywanych do odśnieżania narzędzi. 

Okres zimowy, a praca w branży budowlanej.

Plac budowy to jedno z miejsc, w którym szczególnie odczuwane są niekorzystne warunki atmosferyczne panujące w okresie zimowym. Nic więc dziwnego, że niezmierne ważne jest tutaj zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie się do wszelkich przepisów z zakresu środków ochrony indywidualnej i zbiorowej. Prace budowlane mogą narazić nie tylko pracownika, ale i osoby postronne na liczne urazy spowodowane spadającymi przedmiotami czy upadkiem z wysokości. Warto tutaj pamiętać, że w razie ograniczonej widoczności spowodowanej gęstą mgłą czy intensywnymi opadami śniegu lub deszczu jak również podczas porywistych wiatrów, których prędkość przekracza 10m/s, gołoledzi czy burzy zabrania się montowania czy demontowania rusztowań lub ruchomych podestów. Podobnie sprawa wygląda jeżeli chodzi o prace rozbiórkowe, które również powinny zostać przerwane jeżeli dojdzie do wspomnianego wyżej załamania pogody natomiast gdy warunki atmosferyczne się poprawią należy dokładnie sprawdzić stan techniczny żurawi budowalnych, rusztowań, ruchomych podestów i wszystkich stanowisk pracy, aby upewnić się, że nie doszło do ich naruszenia co mogłoby stanowić duże niebezpieczeństwo. 

Praca zimą na świeżym powietrzu – bezpieczeństwo to podstawa.

Pomimo, iż praca w okresie zimowym nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych, możemy się do niej odpowiednio przygotować, aby nie tylko zmniejszyć ryzyko wypadków, ale również zwiększyć swój komfort. Duże znaczenie będzie miała tutaj odzież robocza ocieplana dostosowana do charakteru naszej pracy jak również znajomość zasad BHP oraz stosowanie się do nich. Jeżeli jeszcze nie mają Państwo odpowiedniej odzieży zimowej, obuwia bhp czy środków ochrony indywidualnej, nasz sklep i hurtownia Optimum BHP zachęca do szczegółowego zapoznania się z pełną ofertą jak również do składania zamówień. Zapraszamy!